yükleniyor

Grafik Tasarım

GRAFİK TASARIM NEDİR ?

Grafik Tasarım - Graphic Design, bir mesajı görsel yolla belirli bir hedef kitleye ulaştırmak amacıyla logo, afiş, büyük boy sokak afişi (billboard), basın ilanı, ambalaj, kitap, dergi, tanıtım filmleri, çizgi film gibi tasarımları yazılı ve görsel elemanlarla sanatsal ölçütler içinde tasarlayan ve çizen kişileri yetiştiren eğitim dalıdır.    

Grafik tasarımda bir çok öge bulunur. Bu ögeler; çizgi, ton, renk, doku, biçim, ölçü, yön 'dür. Grafik tasarım alt yapısını anlamak bu ögeleri anlamaktan geçer. Grafik tasarım bugün itibari ile tüm sektörlerin, firmaların, kurumların ve dahası insanlığın kullandığı bir alana dönüşmüştür. Firmalar için tasarlanan logolar, kartvizitler, kurumsal kimlikler gibi birçok alanı kapsar. 

GRAFİK TASARIM NEDEN ÖNEMLİDİR ?

    Global açıdan bakıldığında dünya da hızla büyüyen bir iş ortamı vardır. Günümüzden yüzyıllar öncesine kadar, kişilerin kendi alanlarında uzmanlaşmaları sonucu, kendilerine marka yaratma süreçlerinde bile grafik tasarıma ihtiyaç duyarlar. Dünya çapında bir markanın oluşumunda ismi, kimliği, misyon ve vizyon gibi aşamalardan sonra logo oluşturulması gelir. Firmayı, kişiyi, kurumu temsilen kullanılan logolar bir grafik tasarım alt koludur. Firmaların kendi alanlarında rekabet ettikleri firmaları, iş dünyasında ki saygınlığını ve dahası profesyonelliklerini ortaya koymaları için ihtiyaç duydukları alan grafik tasarımla başlar.

    Öncelikle bir firmanın kendini en iyi ifade eden ve akılda kalan unsuru logosudur. Bugün dünya devlerine baktığımızda logoları anlaşılır ve de kolay akılda tutulan ögeleri barındırır. Logo tasarımı profesyonellik gerektiren bir alan olduğun  bu alanda eğitim almış ve bu konu ile ilgili bilgisi bulunan uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Reklam ajansları, medya kuruluşları, free çalışanlar logo tasarımı konusunda hizmet vermektedirler. 

    Dahası bir firmanın veya kurumun kurumsal kimliğini oluşturması çok önemlidir. Örneğin akbank; kurumsal kimlik anlamında örnek verilebilecek bir firmadır. Kırmızı ve beyaz ana renklerinden oluşan bir kurumsal kimliğe sahiptirler. Reklam filmlerinden, şirket defterlerine, logolarından, promosyon ürünlerine kadar her şey kırmızı beyaz bir tona sahiptir. Kurumsal kimlik sadece renk ile değil, görsellik açısından da bütün ögelerinin benzerlik taşımasını hedef alır. Örneğin bir kurumsal kimlik çalışmasında; kartvizit üzerinde ki font ile antetli kağıt üzerine yazılan font farklı olmamalıdır. Kurumsal kimlik firmaların kurumsallık anlamında, kalkınmaları ve profesyonel iş yaşamlarına devam etmeleri için gereklidir. Akılda kalıcılık ve de prestij anlamında kurumsal kimlik tasarımları belirleyici unsurlar taşır.

LOGO TASARIMINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ ?

    Logo firmaların, şahısların ve kurumların markalaşma sürecinde kendilerini en iyi ifade eden; harf, amblem, tasarımların oluşturduğu ögelerdir. Birçok firma günümüze kadar logolarının içerisinde büyük gizemler taşımaktadır. Özellikle büyük firmaların logoları işlerini ve de akılda kalıcılığı ile insanlar arasında önemli derecede ayırt edici özelliğe sahiptir. Markalaşma sürecinde oldukça önemli yer taşıyan logo tasarımları önemli ve özverili bir şekilde hazırlanmalıdır. 

    Peki logo tasarımı yapılırken, yaptırılırken nelere dikkat etmeliyiz. Grafik tasarım dünyasında vektör tabanlı ve pixel tabanlı olarak adlandırılan unsurlar vardır. Bunlar ne anlama geliyor. Öncelikle basılı ürünler yani, kartvizit, antetli kağıt, fatura, broşür vs. gibi ürünleri hazırlarken vektör tabanlı çalışılır. Sebebi ise; vektör tabanlı çalışmalar baskıda sıkıntı çıkarmaz, renk ayrımı olmaz ve de istediği kadar büyütülsün herhangi bir sorun teşkil etmez. Pixel tabanlı işler ise genel de dijital platformlarda kullanılır. Büyütüldüğünde renklerin pixelleştiğini görürsünüz. Logo tasarımları elbette vektör tabanlı programlarda yapılmalıdır. (İllustrator, Corel Draw vs.) Bu programlarda yapılan logolar herhangi bir yerde kullanılırken sıkıntı yaratmazlar.

    Bir diğer önemli konu ise logo tasarımları yaparken; renk tonlarının ve de kullanılan simgelerin sizi ifade etmesidir. Birçok firma isimlerinin anlamlarını içeren logoları kullanır. Örneğin puma, bir hayvan ismidir. İsmini bu hayvandan aldığı için onun logosunu kullanılmıştır. Yine keza birçok firmada tamamen kuruluş amaçlarına veya nedenlerine göre logo oluşturur.

NEDEN SİZLE GRAFİK TASARIM SÜREÇLERİNDE ÇALIŞAYIM ?

    Sizler tarafından böyle bir soruya hitaben; bizler Antep Medya olarak, grafik tasarım alanında eğitim almış ve özellikle alansal uzmanlaşmış bir ekip ile çalışmalar yürütüyoruz. Logo alanında ve de birçok kurumsal kimlik tasarımı alanında uzman ekibimiz bulunmaktadır. Birçok firmaya verdiğimiz hizmetler sonucu, Gaziantep de öncü firmalardan biri olmayı başardık. Bu başarıyı özverili ve de çalışkan ekibimiz sayesinde edindik. Sizler için markalaşma süreçlerinizin her birin de destek olup markanızın hazırlanışında önemli derecede yardımlarda bulunmak isteriz. Antep medya olarak google aramalarında en önlerde olmamız işimizi ne derecede iyi yaptığımızın bir göstergesidir.

    UZMAN EKİBİMİZLE SİZ DEĞERLİ MÜŞTERİLERİMİZE KALİTELİ HİZMET SUNMAKTAN MUTLULUK DUYARIZ.

GRAFİK TASARIM ALANINDA DAHA ÇOK TASARIM İNCELEMESİ YAPMAK İÇİN 

www.hatcetasarim.com

adresimizi ziyaret edebilirsiniz...
Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!